Skip to content

315 Rudetown Road

Hamburg, NJ 07419

Built 1950

Last Sale Price
$184,500
Last Sale Date
Aug 13, 2019

Property Information

Block607
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,900
65%
Improvement Value:$113,000
35%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+7.0%
2024$6,327+8.5%
2023$5,833+6.1%
2022$5,499-10.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,500
Sq Ft1,312DeedBook 3533, Page 125Recorded9/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950