Skip to content

313 Rudetown Road

Hamburg, NJ 07419

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 23, 2026

Property Information

Block607
Lot3
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,100
57%
Improvement Value:$158,100
43%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,016+5.1%
2024$7,626+6.0%
2023$7,197+5.5%
2022$6,820-1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,484DeedBook 3584, Page 232Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3494, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1955