Skip to content

305 Rudetown Road

Hamburg, NJ 07419

Built 1971

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block607
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage1.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,600
59%
Improvement Value:$152,800
41%
Total Assessment$374,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,657+5.6%
2024$7,253+6.2%
2023$6,830+3.1%
2022$6,626-4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3375, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1971