Skip to content

296 Rudetown Road

Hamburg, NJ 07419

Built 1909

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 20, 2019

Property Information

Block608
Lot17
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,300
68%
Improvement Value:$100,300
32%
Total Assessment$315,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,557+7.4%
2024$6,104+12.5%
2023$5,425+0.5%
2022$5,396+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 3509, Page 847Recorded3/1/2019

Property Built

Built

Year Built: 1909