Skip to content

5 Glen Rd N

Highland Lakes, NJ 07422

Built 2024

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block81
Lot4
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10C

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,825
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$197,300
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$666-82.6%
2024$3,819+14.4%
2023$3,338+5.4%
2022$3,168-35.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,825DeedBook 10373, Page 108Recorded4/4/2025

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 10292, Page 979Recorded1/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 2024