Skip to content

44 Barry Dr N

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1984

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Mar 1, 2016

Property Information

Block81
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10C

Building Details

Building Class16
Description1S FW 2 BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,398
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,500
47%
Improvement Value:$203,700
53%
Total Assessment$384,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,602+4.5%
2024$8,230+3.6%
2023$7,946-2.0%
2022$8,107-0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 3385, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1984