Skip to content

11 Doe Run

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block98
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class16
Description1S FW
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,600
57%
Improvement Value:$147,000
43%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,723+6.8%
2024$7,232+1.9%
2023$7,097-0.8%
2022$7,152+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 1663, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1984