Skip to content

4 Smith Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2022

Property Information

Block53
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2 SF,G1
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,666
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
44%
Improvement Value:$105,400
56%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,379+1.4%
2024$9,249+1.8%
2023$9,087+3.4%
2022$8,788+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3283, Page 208

Property Sale

Sale
$93,800
DeedBook 1509, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1900