Skip to content

65-67 Parker Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1915

Last Sale Price
$489,700
Last Sale Date
May 2, 2006

Property Information

Block109
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,600
34%
Improvement Value:$364,100
66%
Total Assessment$551,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,615-21.1%
2024$13,452+2.8%
2023$13,088
Property History

Property Sale

Sale
$489,700
DeedBook 5584, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1915