Skip to content

69-71 Parker Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2012

Property Information

Block109
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
32%
Improvement Value:$462,700
68%
Total Assessment$679,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,077+11.8%
2024$11,692+2.8%
2023$11,375
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915