Skip to content

71-73 Parker Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1920

Last Sale Price
$176,331
Last Sale Date
May 25, 2001

Property Information

Block109
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,800
33%
Improvement Value:$437,900
67%
Total Assessment$656,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,635+11.4%
2024$11,346+2.8%
2023$11,039
Property History

Property Sale

Sale
$176,331
DeedBook 5123, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1920