Skip to content

18-20 Palisade Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1920

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block40
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,800
45%
Improvement Value:$302,600
55%
Total Assessment$553,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,647+3.3%
2024$10,309+2.8%
2023$10,030
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

From: SEC OF HUD

To: GUIDUCCI, LORENA D

DeedBook 6512, Page 2412NU CodeGovernment (15)Recorded6/22/2023

Property Built

Built

Year Built: 1920