Skip to content

760-762 Magie Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1922

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Jun 13, 2006

Property Information

Block65
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,386
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
44%
Improvement Value:$267,300
56%
Total Assessment$477,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,183-8.4%
2024$10,026+2.8%
2023$9,755
Property History

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 5594, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1922