Skip to content

35 Grove St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1916

Last Sale Date
Mar 14, 2003

Property Information

Block357
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
35%
Improvement Value:$350,600
65%
Total Assessment$543,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,449-6.9%
2024$11,221+2.8%
2023$10,917
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5363, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1916