Skip to content

47 Grove St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1913

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block357
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,700
38%
Improvement Value:$312,900
62%
Total Assessment$501,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,651-19.6%
2024$12,006+2.8%
2023$11,681
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6323, Page 2210

Property Built

Built

Year Built: 1913