Skip to content

41 Grove St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1916

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block357
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,669
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,500
37%
Improvement Value:$343,900
63%
Total Assessment$547,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,532-5.1%
2024$11,095+2.8%
2023$10,794
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6087, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1916