Skip to content

607a Chetwood St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1947

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 30, 2012

Property Information

Block484
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage908
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,600
58%
Improvement Value:$123,900
42%
Total Assessment$296,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,705-13.6%
2024$6,600+2.8%
2023$6,422
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5922, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1947