Skip to content

247-249 Browning Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1951

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block7
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,853
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,500
41%
Improvement Value:$403,800
59%
Total Assessment$687,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,224-9.3%
2024$14,584+79.7%
2023$8,116+2.3%
2022$7,932+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From: CARDIN, JASON A & MARLI

To: HARRISON, JR, ROBERT

DeedBook 6233, Page 393Recorded12/11/2017

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5889, Page 816

Property Sale

Sale
$188,200
DeedBook 5738, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1951