Skip to content

226 28 Shelly Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1930

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 22, 2011

Property Information

Block7
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
46%
Improvement Value:$289,700
54%
Total Assessment$532,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,249-11.9%
2024$11,629+2.8%
2023$11,314
Property History

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5879, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1930