Skip to content

530-532 Magie Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1922

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block89
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3 FAMILY
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,148
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,600
29%
Improvement Value:$466,400
71%
Total Assessment$657,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,641-12.9%
2024$14,521+2.8%
2023$14,128
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 6499, Page 2530Recorded2/10/2023

Property Sale

Sale
$302,500
DeedBook 6261, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1922