Skip to content

120 Woodland Avenue

Fanwood, NJ 07023

Built 1960

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Jun 26, 1998

Property Information

Block44
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityFanwood Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF22BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,035
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
57%
Improvement Value:$196,400
43%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,551+3.3%
2024$13,122+2.3%
2023$12,822+3.0%
2022$12,444-14.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 4689, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1960