Skip to content

1304 Lincoln St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block103
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description3A-SCBF-2S
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,964
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
35%
Improvement Value:$83,100
65%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,938+2.2%
2024$8,742-1.0%
2023$8,832+0.5%
2022$8,785+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,964DeedBook 6326, Page 989Recorded6/17/2019

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,964DeedBook 5326, Page 63Recorded9/20/2002

Property Built

Built

Year Built: 1928