Skip to content

315 Carnegie St

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Date
Dec 16, 2015

Property Information

Block112
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2A-B-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
39%
Improvement Value:$84,200
61%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,753+2.2%
2024$9,540-1.0%
2023$9,638+0.5%
2022$9,587+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954