Skip to content

811 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block129
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class---
DescriptionSCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage760
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
73%
Improvement Value:$13,500
27%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,516+2.2%
2024$3,439-1.0%
2023$3,475+0.5%
2022$3,456+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955