Skip to content

556 Monmouth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1998
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 1994

Property Information

Block172
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class---
DescriptionSCB-1S-3G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
79%
Improvement Value:$12,400
21%
Total Assessment$59,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,149+2.2%
2024$4,058-1.0%
2023$4,100+0.5%
2022$4,078+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998