Skip to content

720 Jackson Ave

Linden, NJ 07036

Built 1969

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Mar 22, 2012

Property Information

Block133
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
33%
Improvement Value:$90,000
67%
Total Assessment$134,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,423+2.2%
2024$9,217-1.0%
2023$9,312+0.5%
2022$9,262+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$242,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 5903, Page 748NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/27/2012

Property Sale

SaleMulti
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 5694, Page 724Recorded1/29/2008

Property Sale

SaleMulti
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 5630, Page 935NU CodeOutside sample period (5)Recorded1/30/2007

Property Built

Built

Year Built: 1969