Skip to content

724 Jackson Ave

Linden, NJ 07036

Built 1958

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 24, 2001

Property Information

Block133
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
44%
Improvement Value:$56,500
56%
Total Assessment$100,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,067+2.2%
2024$6,912-1.0%
2023$6,984+0.5%
2022$6,947+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 5080, Page 19NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/31/2001

Property Built

Built

Year Built: 1958