Skip to content

1311 Mc Candless St

Linden, NJ 07036

Built 1959

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 15, 2005

Property Information

Block133
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,317
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
39%
Improvement Value:$69,900
61%
Total Assessment$113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,009+2.2%
2024$7,834-1.0%
2023$7,915+0.5%
2022$7,873+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,317DeedBook 5542, Page 82Recorded11/1/2005

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3267, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1959