Skip to content

1510 Roselle St

Linden, NJ 07036

Built 1922

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 11, 1989

Property Information

Block146
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class46
Description4A-F-2S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
26%
Improvement Value:$131,000
74%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,447+2.2%
2024$12,174-1.0%
2023$12,300+0.5%
2022$12,234+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 3622, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1922