Skip to content

518 Adams St

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jan 20, 2012

Property Information

Block14
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2A-SCB-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,962
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
40%
Improvement Value:$75,000
60%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,790+2.2%
2024$8,598-1.0%
2023$8,686+0.5%
2022$8,640+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$236,000

From:

To:

Sq Ft1,962DeedBook 5897, Page 361NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/6/2012

Property Built

Built

Year Built: 1948