Skip to content

515 Briant Pl

Linden, NJ 07036

Built 1998
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 5, 1999

Property Information

Block163
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
DescriptionSHED
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,200
90%
Improvement Value:$3,400
10%
Total Assessment$34,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,433+2.2%
2024$2,380-1.0%
2023$2,404+0.5%
2022$2,392+0.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3561, Page 510