Skip to content

514 E St George Ave

Linden, NJ 07036

Built 1998
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 5, 1999

Property Information

Block163
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
94%
Improvement Value:$2,000
6%
Total Assessment$32,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,292+2.2%
2024$2,242-1.0%
2023$2,265+0.5%
2022$2,253+0.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 3561, Page 510