Skip to content

1407 Roselle St

Linden, NJ 07036

Built 1938

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 31, 1998

Property Information

Block163
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class46
Description4A-SCB-2S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,074
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
33%
Improvement Value:$111,700
67%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,652+2.2%
2024$11,397-1.0%
2023$11,514+0.5%
2022$11,453+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4714, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1938