Skip to content

1102 Clark St

Linden, NJ 07036

Built 1943

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 20, 2008

Property Information

Block163
Lot45
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,275
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
46%
Improvement Value:$55,300
54%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,264+2.2%
2024$7,105-1.0%
2023$7,178+0.5%
2022$7,140+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,275DeedBook 5719, Page 927NU CodeUndivided interest (8)Recorded7/7/2008

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 4251, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1943