Skip to content

558 E Henry St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block169
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page63

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage828
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
45%
Improvement Value:$64,900
55%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,361+2.2%
2024$8,178-1.0%
2023$8,262+0.5%
2022$8,218+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft828DeedBook 6597, Page 124Recorded10/6/2025

Property Sale

Sale
$512,500

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 6544, Page 323Recorded5/10/2024

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 5343, Page 151Recorded11/1/2002

Property Built

Built

Year Built: 1928