Skip to content

1917a Mildred Ave

Linden, NJ 07036

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2025

Property Information

Block16
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description1A-S-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,600
47%
Improvement Value:$41,200
53%
Total Assessment$77,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,471+2.2%
2024$5,351-1.0%
2023$5,406+0.5%
2022$5,378+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 6347, Page 766Recorded11/13/2019

Property Sale

SaleMulti
$33,300
DeedBook 3068, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1945