Skip to content

23 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1998
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 18, 1998

Property Information

Block200
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description1A-S-2G-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
39%
Improvement Value:$97,200
61%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+2.1%
2024$11,702-1.0%
2023$11,814+0.5%
2022$11,755+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4641, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3356, Page 309