Skip to content

116 N Wood Ave

Linden, NJ 07036

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block200
Lot34
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description4A-S-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage6,332
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
25%
Improvement Value:$249,600
75%
Total Assessment$332,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,067+2.1%
2024$24,554-1.0%
2023$24,790+0.5%
2022$24,667+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$820,000

From: NGO, LAM & KIEU HONG

To: MANADA LLC

Sq Ft6,332DeedBook 6332, Page 2378Recorded7/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$545,000

From: 116 N WOOD LLC - JD 116 N WOOD LLC, 116 N WOOD LLC - JD 116 N WOOD LLC

To: NGO, LAM & KIEU HONG, NGO, LAM & KIEU HONG

Sq Ft6,632DeedBook 6074, Page 383Recorded8/13/2015

Property Sale

SaleMulti
$850,000

From: 116 NORTH WOOD AVE,LLC

To: 116 N WOOD LLC - JD 116 N WOOD LLC

Sq Ft6,632DeedBook 5592, Page 823NU CodeUndivided interest (8)Recorded7/11/2006

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 4334, Page 281

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 3539, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1910