Skip to content

24 E Price St

Linden, NJ 07036

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block200
Lot39
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description3A-B-2G-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
32%
Improvement Value:$100,800
68%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,372+2.2%
2024$10,145-1.0%
2023$10,250+0.5%
2022$10,195+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$327,500

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 6260, Page 87Recorded5/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930