Skip to content

306 E Price St

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 3, 2007

Property Information

Block200
Lot58
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page59

Building Details

Building Class46
Description4A-F-2S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
29%
Improvement Value:$111,200
71%
Total Assessment$157,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,047+2.2%
2024$10,805-1.0%
2023$10,917+0.5%
2022$10,859+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 5662, Page 650Recorded7/24/2007

Property Sale

SaleMulti
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 5368, Page 867Recorded4/28/2003

Property Built

Built

Year Built: 1928