Skip to content

924 N Wood Ave

Linden, NJ 07036

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block207
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class---
DescriptionF-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
44%
Improvement Value:$174,000
56%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,387+2.1%
2024$22,909-23.3%
2023$29,856+0.5%
2022$29,707+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded12/16/2022

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook Login required, Page Login required