Skip to content

36 E Henry St

Linden, NJ 07036

Built 1970

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 5, 2014

Property Information

Block211
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,820
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
25%
Improvement Value:$149,100
75%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,980+2.2%
2024$13,673-1.0%
2023$13,815+0.5%
2022$13,741+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,820DeedBook 6040, Page 91NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1970