Skip to content

616-618 E Elm St

Linden, NJ 07036

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 29, 2018

Property Information

Block157
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description4A-F-2S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
27%
Improvement Value:$123,800
73%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,940+2.2%
2024$11,679-6.5%
2023$12,494+0.5%
2022$12,428+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,816DeedBook 6243, Page 69Recorded1/31/2018

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 3477, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1965