Skip to content

59 Pallant Ave

Linden, NJ 07036

Built 1928

Last Sale Date
Feb 28, 2006

Property Information

Block218
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
45%
Improvement Value:$69,100
55%
Total Assessment$126,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,903+2.2%
2024$8,708-1.0%
2023$8,797+0.5%
2022$8,751+0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4884, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1928