Skip to content

17 5th Ave

Linden, NJ 07036

Built 1948

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jan 13, 2013

Property Information

Block218
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
48%
Improvement Value:$54,500
52%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,384+2.2%
2024$7,222-1.0%
2023$7,296+0.5%
2022$7,258+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 5945, Page 829NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/20/2013

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 3310, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1948