Skip to content

25 Pallant Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block220
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1A-F-2G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
45%
Improvement Value:$70,200
55%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+2.2%
2024$8,756+1.9%
2023$8,596+0.6%
2022$8,549+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 6487, Page 2154NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 1927