Skip to content

318 Garfield St

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
May 5, 2011

Property Information

Block23
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class46
Description2A-F-2G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
31%
Improvement Value:$92,700
69%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,472+2.2%
2024$9,265-1.0%
2023$9,360+0.5%
2022$9,310+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 5895, Page 494NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/17/2012

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 3280, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1927