Skip to content

1819 Mildred Ave

Linden, NJ 07036

Built 1951

Last Sale Price
$140,900
Last Sale Date
Mar 21, 1997

Property Information

Block23
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class16
Description1A-B-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
38%
Improvement Value:$81,600
62%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,254+2.2%
2024$9,051-1.0%
2023$9,145+0.5%
2022$9,096+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,900
DeedBook 4502, Page 313

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4373, Page 338

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3585, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1951