Skip to content

136 Morristown Rd

Linden, NJ 07036

Built 1950

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block259
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description1A-B-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
34%
Improvement Value:$112,900
66%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,983+2.2%
2024$11,720-1.0%
2023$11,841+0.5%
2022$11,778+0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$765,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6520, Page 2313Recorded9/5/2023

Property Sale

SaleMulti
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 6152, Page 2035Recorded10/31/2016

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 5365, Page 906Recorded4/11/2003

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4464, Page 317

Property Sale

SaleMulti
$177,500
DeedBook 3524, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1950