Skip to content

2119 Orchard Terr

Linden, NJ 07036

Built 1963

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block265
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,145
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
33%
Improvement Value:$108,500
67%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,357+2.2%
2024$11,108-1.0%
2023$11,223+0.5%
2022$11,163+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,145DeedBook 6347, Page 2443Recorded11/14/2019

Property Sale

SaleMulti
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 5958, Page 637Recorded6/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 1963